Bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

5 grudnia 2020 Wyłączono przez doz

W przypadku, gdy roztaczasz swoją pieczę nad osobą z dysfunkcjami ruchu, możemy się założyć, że posiadasz świadomość tego, z jakiego rodzaju utrudnieniami mierzy się ona każdego dnia. Szczególnie problematyczną kwestią jest higiena. Pewną ulgą jest fakt, iż w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży względnie łatwe do zdobycia są instrumenty przypominających te znane z profesjonalnych klinik, wspomniane produkty na pewno czynią lżejszą egzystencję schorowanym osobom Można tu wymienić choćby wózek toaletowy czy specjalne baterie prysznicowe.

Wózek toaletowy – ulga dla niepełnosprawnego

W typowym sklepie rehabilitacyjnym znajdziesz porządne rodzaje wózków dla osób schorowanych. Posługując się takimi wózkami przemieszczanie się po łazience, posługiwanie się sedesem czy pozostałe czynności związane z dbałością o higienę nie wiążą się z dużym wysiłkiem. Możliwe, że nie wystarczy nabycie takich akcesoriów, jak krzesełko prysznicowe i podkładki przeciwpoślizgowe. W sytuacji, gdy schorzenie sprawia, że chory nie może poruszać się bez pomocy opiekuna, wózek toaletowy jest po prostu nieodzowny.

Niepodważalnie kluczowy przymiot wózka to użyteczność. Poruszanie się w łazience może odbywać się bez wsparcia opiekuna. Inwalida uzyska w ten sposób z pewnością komfort psychiczny a także względną niezależność. Nie zrobi wielu czynności bez asysty, trzeba jednak podkreślić, że lwia część z nich nie będzie stanowić już żadnego problemu. Jedyne, co trzeba będzie zrobić, to dostać się z wózkiem nad klozet, by następne kroki wykonała bez zewnętrznego wsparcia osoba która wcześniej nie mogła obyć się bez opiekuna.

Jeżeli pragniesz znaleźć dobrze funkcjonujący wózek toaletowy, przeprowadź gruntowny przegląd towarów sprzedawanych w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Skoncentruj się na możliwości regulacji wysokości wózka. To nadzwyczaj koronna opcja, a to dlatego, że pozwala na całkowite przystosowanie tego akcesorium do konkretnej osoby i jej wymagań.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakupu wózka toaletowego?

Niebagatelne są także parametry techniczne wózka, warto zwrócić uwagę na choćby hamulce, podnóżek (który można schować) jak również dopuszczalny udźwig. Nie mniej istotna jest również solidność wykonania oraz materiał, jaki był użyty do produkcji wózka.

Regulowane podłokietniki to kolejny element, który w dużym stopniu wpływa na komfort korzystania z wózka. Dostosowanie wysokości podłokietników pod konkretną osobę w ogromnym stopniu umili korzystanie z wózka. Swobodne oparcie rąk na odpowiedniej wysokości to duże udogodnienie dla osoby chorej. Taka pozycja odciąży mięśnie i zapewni większy komfort na wózku.

Ponadto zapytaj sprzedawcy o oparcie oraz siedzisko. Wspomniane dwie elementy wózka muszą być również niezwykle wygodne i wytrzymałe. Szczególnie ważne są również regulowane oparcia na nogi. Dzięki nim istnieje możliwość, aby swobodnie oprzeć nogi, co zapewnia ulgę dla mięśni.

Kwestia, której nie możesz pominąć, dokonując wyboru wózka

Pamiętaj, aby zerknąć w inne istotne parametry wózka wózka, by precyzyjnie dostosować sprzęt do inwalidy. Zwróć uwagę na dopuszczalny udźwig danego typu wózka, ciężar i typ kół (wielkość i materiał). Bardzo istotna bywa również kwestia wymiarów siedziska. Rzecz jasna wiele parametrów można wyregulować, jeżeli wózek toaletowy został dobrze wyposażony.