Czechy – atrakcyjny kierunek podróży za pracą

Czechy – atrakcyjny kierunek podróży za pracą

11 grudnia 2019 Wyłączono przez doz

Polska jako państwo, które należy do Wspólnoty Europejskiej stwarza warunki do podjęcia zatrudnienia w różnych państwach członkowskich bez niepotrzebnej papierologii. Często poszukujemy na drugim krańcu świata, tymczasem niedaleko, w Czechach, mniejsza niezgodność językowa oraz wspólna mentalność powoduje, że przybywa tam wielu Polaków chcących znaleźć korzystne zatrudnienie. Jakie powody tłumaczą wzrastającą fala atrakcyjności tego miejsca?

Praca za południową granicą

Czechy raduje rosnąca sytuacja gospodarcza, ich gospodarka jest lepsza od naszej, a bezrobocie obniżyło się do najniższego w dziejach czeskiej gospodarki i wynosi zaledwie 2,5%. Nasi rodacy zatrudniani w Czechach chwalą sobie takie obszary jak:

• przyjazne rozwiązania bytowe,

• mały wpływ procedur urzędowych na życie prywatne i publiczne,

• przejrzyste i niskie podatki,

• filozofia i stosunek do życia mieszkańców Czech.

Jak ocenić życie w Czechach?

Na podstawie opinii internautów, którzy zamieszkali w Czechach można zauważyć, iż twierdzą oni, że ich koszty życia spadły. Internauci tworzą przekaz, iż nieruchomości są niedrogie, urzędnicy wprost stworzeni dla ludzi, a sami Czesi radośnie przyjmujący codzienne wyzwania.

Praca w Czechach – zarobki

Pracodawcy z Czech stawiają na stworzenie Polakom lepszych warunków zatrudnienia, przy okazji oferując ciekawe wynagrodzenie i wiele bonusów, takich jak posiłki czy dojazd do pracy. Dlatego przed realizacją myśli o pracy na obczyźnie jeszcze w kraju powinno się zerknąć na info o przedsiębiorcach. Przejrzyjmy najlepsze propozycje pracy, wiadomości na temat zarobków oraz o warunkach rekrutacji.

Czeskie pensje kształtuje branża, zapotrzebowanie oraz poziom kwalifikacji i doświadczenia pracownika. Tak więc trudno jest zawyrokować ile da się zyskać pracując u naszych sąsiadów. Na przykład w jednym z inseratów o pracy w policji municypalnej w Pradze, pracodawca na start oferuje 28000- 30000 koron brutto z dodatkami socjalnymi. Jeżeli mikrofirma jest w stanie osiągnąć przychód w okolicach 5000 zł, to po odprowadzeniu podatku i obowiązujących składek pozostaje kolejno:

• w Polsce – ok. 3060 zł,

• u nich – ok. 4200 zł.

Kolejnym wariantem jest oferta pracy w Lidlu. W zależności od okolic i wielkości miasta – w Pradze nieodmiennie się zyska najwięcej – opiewają one na 28 do 38 tys. koron brutto, co oznacza zarobki rzędu 1000-1500 euro.

Podjęcie zajęcia w Czechach przez fachowców z obszarów samochodowego, produkcyjnego oraz transportowego to dość prosta i oczywista ewentualność. Sporo propozycji jest głównie w zatrudnianiu przy taśmach produkcyjnych i w fabrykach, gdyż Czechy odgrywają istotną rolę w przemyśle motoryzacyjnym w Europie.