Ogród zimowy – najważniejsze reguły wyposażenie

Ogród zimowy – najważniejsze reguły wyposażenie

21 września 2020 Wyłączone przez doz

Długie popołudnia można przecież przeżyć podczas chłodniejszych tygodni tuż obok zieleni, aczkolwiek bez rezygnacji prywatnego azylu. Ponadto wiele osób chce zwyczajnie powiększyć przestrzeń własnego M. Dobrym pomysłem jest budowa przydomowej oranżerii, czyli ogrodu zimowego.

Zakładamy ogród zimowy

Po podjęciu decyzji najlepiej postawić pytanie: czego spodziewamy się po oranżerii? Wyróżnia się ogród zimowy ogrzewany lub nieogrzewany. Zależnie od naszego wyboru musimy przed wbiciem pierwszej łopaty pomyśleć o rodzaju projektu oraz planowanych wydatkach. Następnym punktem programu po ustaleniu roli, jaką ma odgrywać zielone serce naszej nieruchomości, jest wybór jego usytuowania. Living room z wyjściem na ogród nieodmiennie pozostaje pasującym rozwiązaniem przez utrzymanie tła z przejściem na piękny krajobraz.

Ogród pod dachem – jak zaplanować jego lokalizację?

Model od południa cechuje się tym, iż jest on mocno nasłoneczniony o każdej porze roku. Do tego stopnia, że najbardziej gorącolubne krzewy będą tu mieć znakomite miejsce do wegetacji. Z tym że mając na uwadze podwyższoną intensywność oddziaływania promieni słonecznych, może nie obyć się bez szyb przeciwsłonecznych i dobrze zaprojektowanej wentylacji. Oranżeria wschodnia natomiast, choć wykazuje słabszą intensywność emisji energii słonecznej, także powinna posiadać możliwość zacienienia oraz odpowiednią wentylację. Ogród zimowy od strony zachodniej jest najbardziej pod wpływem słońca w godzinach popołudniowych, zaś od strony północnej legitymuje się wielkim współczynnikiem zacienienia. Do wnętrza będzie dostawać się najmniej światłą słonecznego, a sztuczne oświetlenie może słono kosztować.

Ogród zimowy – pamiętaj o tych szczegółach

Konstrukcja już stoi – teraz nie powinieneś zmieniać założonej koncepcji. Zagospodarowanie posadzki rozwiążą łatwe w utrzymaniu płytki ceramiczne. Mocne działanie słońca wytrzymają bez problemu meble z technorattanu. Powinno się również pomyśleć, by w pobliżu znalazły się ciepłe okrycia. Design wymaga wzięcia pod uwagę indywidualnych upodobań. Rewelacyjnie byłoby urządzić tu jadalnię. Duży, drewniany komplety typu stół + krzesła pozwolą na wspólne biesiadowanie w wypróbowanym gronie. Po zmierzchu warto przygotować światło dopasowane do całości projektu.