Po co nam antyoksydanty?

Po co nam antyoksydanty?

4 maja 2021 Wyłączono przez doz

Antyoksydanty to związki niezwykle pożyteczne i dobroczynne dla całego naszego organizmu. Proces utleniania okazuje się jednym z najważniejszych czynników starzenia się organizmów, a jednocześnie generuje rozwój licznych dolegliwości. Kiedy oksydacja finalnie jest niebezpieczna? Kiedy się jej przeciwstawiać?

Procesy utleniania mogą być pożyteczne

Od kiedy na Ziemi istnieje życie, organizmom towarzyszy oksydacja. To między innymi za jej sprawą komórki w ludzkim ciele są regularnie wymieniane i dublowane innymi, lepiej funkcjonującymi. Dlatego nie warto się gniewać na istnienie utleniania. Niekontrolowany rozwój cywilizacji i „zastały” styl życia wpływa na coraz dalej idące efekty tego procesu. Podczas oksydacji tworzą się wolne rodniki, czyli aktywne formy tlenu z właściwością aktywacji chemicznej najbliższych atomów. Nadmiar wysiłku, dewastacja środowiska, egzystowanie w napięciu, UV – ten zestaw sprzyja powstawaniu wolnych rodników i szybszemu starzeniu się. Stąd coraz bardziej liczymy na wsparcie związków, które minimalizują ich działanie, czyli przeciwutleniaczy. Jednak także w pewnym stopniu wytwarzamy samodzielnie barierę przed oksydacją. Jak wesprzeć obecne w nas pozytywne antyoksydanty?

Jak melatonina wpływa na ludzkie organizmy?

Co dobę produkujemy związek zwany melatoniną. Odpowiedzialna za to jest szyszynka, a sam substancja decyduje o przygotowaniu do snu. Niestety zaburzenie rozkładu dnia, zwiększona ilość sztucznego oświetlenia, sprawia że ilość uwalnianej melatoniny jest za mała. Bez tego związku sen człowieka nie daje odnowy biologicznej, a jak wiadomo relaks pozostaje drogą do prawidłowego działania.

Z karnozyną sprawniej pracują mięśnie i mózg

O karnozynie dużo wiemy jako o przeciwutlniaczu z natury wydzielanym w organizmie człowieka, a jej duże stężenia odnotowuje się w komórkach o bardzo wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, a więc np. w mózgu i włóknach mięśni. Jeśli starzejemy się i tracimy masę mięśniową, jej nasycenie się radykalnie zmniejsza. Skuteczny antyoksydant wspomagający gospodarkę energetyczną organizmu możesz suplementować jako wsparcie regeneracyjne dla całego ciała. Jak to zrobić, bez trudu dowiesz się wpisując w wyszukiwarkę: bezpieczna suplementacja.

Rozpowszechnienie glutationu – lider wśród antyoksydantów

Glutation to jeden z najbardziej rozpowszechnionych przeciwutleniaczy w świecie roślin i zwierząt. Tworzą go nawet najmniejsze organizmy tego typu, zaś jego dobroczynne działanie jest nie do przecenienia. Dużo zawdzięczają mu prawie wszystkie hormony i enzymy. Odpowiedni poziom glutationu ma kluczowy wpływ na na aktywność immunologiczną, jak i usprawnia transport związków odżywczych w ciele człowieka i redukuje poziom kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Glutation można dostarczyć z pokarmem roślinnym, w których jest go bardzo dużo.