Pofabryczna Łódź – co jeszcze musisz o niej wiedzieć?

Pofabryczna Łódź – co jeszcze musisz o niej wiedzieć?

13 sierpnia 2018 Wyłączono przez doz

Każdy, kto choć raz odwiedził Łódź, słyszał na pewno o największych obiektach produkcyjnych a także o efektownych willach fabrykantów sprzed lat. Nie wszyscy są świadomi jednak, że miasto jest pełne dodatkowo mniej popularnych, a mimo to jednakowo atrakcyjnych perełek architektury. Które z pewnością nam się spodobają?

Gwarantowane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko Pałac Poznańskich czy Księży Młyn. Warto poszukać nieco dalej. Nowa Tkalnia Karola Scheiblera to tak naprawdę jeden z bardziej interesujących punktów na architektonicznej mapie Łodzi. Ten fascynujący monument dawnej techniki posiada ogromną wartość, szczególnie interesuje też turystów, którzy w czasie wycieczki po Łodzi zamierzają zaliczyć najciekawsze pamiątki dawnej techniki tego miasta. Gmach Nowej Tkalni stanowi wspaniały przypadek gmachu wybudowanego pod koniec XIX wieku wg konceptu Pawła Rübensahma. Gmach okazałych gabarytów do chwili obecnej imponuje okazałością wykończenia. Na szczególną uwagę zasługuje jego elewacja, zainspirowana stylem renesansowym.

Innym przykładem zabytku, który może pochwalić się niezwykłą historią, jest szpital fabryczny rodziny Scheiblerów. To z pewnością jeden z barwniejszych obiektów postindustrialnych, na jakie natrafimy podczas zwiedzania Łodzi. Wybudowany w latach 1882-1884, był pierwszym przyfabrycznym szpitalem w regionie. Pomysłodawczynią jego realizacji została wdowa po Karolu Scheiblerze – Anna. Co ciekawe, patronką szpitala jest św. Anna, a sam obiekt do dzisiaj dobrze pełni dawne obowiązki. Zabytkowy szpital ma istotne znaczenie kompozycyjne w panoramie miasta i bez wątpienia należy do miejsc, które zapisały się w historii fabrycznej Łodzi.