Usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Jak przystosować dom?

Usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Jak przystosować dom?

4 grudnia 2020 Wyłączono przez doz

Osoba niepełnosprawna przeważnie musi mieć potrzebne usprawnienia, by zostać usamodzielnioną i móc swobodnie stawiać czoła zwykłej codzienności. Podczas wychodzenia z miejsca, w którym mieszka zazwyczaj zabiera najbardziej potrzebne, podstawowe udogodnienia, które niestety często nie gwarantują całościowego bezpieczeństwa. Jak przystosować mieszkanie, by było miejscem, w którym można czuć się bezpiecznie oraz spokojnie?

Projektowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej.

Zazwyczaj nie myślimy o tym, w jaki sposób lekko rozbudowane przejście w drzwiach, dopasowane stopnie schodowe, lub gniazdka na niestandardowej wysokości usprawniają codzienne obowiązki. Jeszcze w trakcie trwania budowy i projektu można przesunąć drzwi, po to żeby łatwo i sprawnie przybudować podjazd, a także zestawić w całość kilka pomieszczeń robiąc przestronną powierzchnię. Przestronne pomieszczenie to stanowczo mniej przeszkód do ominięcia podczas poruszania się, a także zdecydowanie więcej możliwości przy manewrowaniu wózkiem albo chodzikiem dla dorosłych. Szuflady powinny być na inną wysokość niż standardowe w sklepach, a prysznic w każej chwili można montować tak, by osoba z trudnościami w poruszaniu się mogła się z łatwością wykąpać. Dostępne są już przedmioty pomagające takiej osobie w funkcjonowaniu, a które z gustem jesteśmy w stanie dołożyć do wystroju wnętrza, tak aby wyglądało ono, jak całkiem zwyczajne mieszkanie.

Stołek pod prysznic w połączeniu z barierką – bezpieczeństwo pod prysznicem.

Osoba niepełnosprawna, a czasem tylko chwilowo niedyspozycyjna (np. przez operację albo kontuzje) najczęściej potrzebuje od kogoś pomocy. To naturalne, że osoba niepełnosprawna wymaga asysty też w toalecie, a jednak przyznajmy szczerze – wielu z nas odczuwa pewnego rodzaju zawstydzenie, kiedy opiekun wychodzi z osobą niepełnosprawną do łazienki. Pobyty w toalecie prawie za każdym razem dotyczą bardzo intymnych miejsc. To istotne, żeby osoba niepełnosprawna mogła się samodzielnie załatwić i wziąć prysznic. Także osoba uzależniona od wózka, ale mająca prawidłowo dopasowany stołek pod prysznic, poręcz oraz bezprogowy prysznic da radę poradzić sobie sama. Takie podstawowe elementy, jak stołek pod prysznic lub barierki, będą pomocne nie tylko osobie ze stwierdzoną niepełnosprawnością, ale także osobom starszym i kobietom spodziewającym się dziecka. Gwarantują bezpieczeństwo, pomagają wygodnie usiąść lub wstać. Dają sposobność mycia włosów czy dosięgania w wygodnej pozycji do ziemi.

Sypialnia osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być przestrzenią, którą kojarzymy przede wszystkim ze spaniem. Warto by łóżko było dopasowane do wymogów niepełnosprawnego, w taki sposób aby zawsze w ciągu dnia, np. podczas braku możliwości pomocy kogoś z rodziny, potrzebujący mógł się swobodnie komfortowo położyć i wypocząć. Warto zakupić łóżko z pełną regulacją za pomocą prostego w obsłudze pilota. Warto pamiętać, że osoba niepełnosprawna może mieć kłopot, by wygodnie włożyć swoją poduszkę pod głową albo wałek pod inną częścią ciała. Segmentowe sterowanie zapewnia możliwość podniesienia lub opuszczenia jakiejkolwiek części ciała. Do tego, jeżeli osoba porusza się na wózku, materac musi zrównywać się z wysokością siedziska wózka. Przez to ułatwienie niepełnosprawny swobodnie może w każdej chwili przesiąść się z wózka na łóżko i na odwrót.