Hemoroidy a podróżowanie – sprawdź jakie są sposoby na radzenie sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami

Hemoroidy a podróżowanie – sprawdź jakie są sposoby na radzenie sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami

20 sierpnia 2022 Wyłączono przez doz

Hemoroidy to niesamowicie nieprzyjemna przypadłość, która może w znacznym stopniu utrudnić życie. Gdy dotknęła cię ta dolegliwość powinieneś podjąć jeden z kilku możliwych środków zaradczych, zwłaszcza jeśli masz w planach dłuższą trasę. Szybkie pozbycie się hemoroidów nie zawsze jest możliwe, lecz bez trudu możliwe jest zminimalizowanie nieprzyjemnych symptomów choroby.

Skąd się biorą hemoroidy i jak można z nimi walczyć?

Przyczyną pojawienia się żylaków odbytu jest najczęściej nieodpowiedni tryb życia. Najczęstszym winowajcą jest źle zbilansowana dieta z ograniczoną ilością zdrowych białek, węglowodanów i tłuszczy oraz zwiększoną ilością cukrów i przetworzonej żywności. Dodatkową przyczyną występowania hemoroidów może być też siedzący tryb życia. By móc im zapobiec dobrze jest wprowadzić minimum aktywności fizycznej. Dzięki codziennej dawce ruchu np. w formie długiego spaceru bądź truchtu organizm stanie się bardziej dotleniony, zwiększy się też jego ogólna wydajność. Z pomocą ruchu można również usprawnić perystaltykę jelit, dzięki czemu poprawia się przemiana materii. Dodatkowym plusem jest wzrost poziomu hormonów szczęścia, które poprawiają samopoczucie.

Jak można zminimalizować dolegliwości chorobowe w trasie?

Wiadomo, że w pozycji siedzącej wszelkie symptomy związane z hemoroidami znacznie się nasilają. Z tego powodu w trakcie drogi koniecznie zaplanuj sobie przerwy na chwilę spaceru i zmianę pozycji ciała. Najlepszą opcją jest podróż samochodem, ewentualnie koleją. Świetnym pomysłem będzie też spakowanie dmuchanej poduszki, która będzie pomagała w łagodzeniu dolegliwości wywołanych długotrwałym przyjmowaniem pozycji siedzącej. Wraz z poduszką wrzuć do walizki też środki przeciwbólowe i przeciwzapalne przeznaczone do leczenia żylaków odbytu. W tej roli sprawdzą się czopki z propolisem lub maści, które aplikuje się miejscowo. Druga kwestia ma związek z wcześniejszym przygotowaniem do drogi. Już na kilka dni przed podróżą powinieneś wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w błonnik, a więc między innymi pieczywo pełnoziarniste. Trzeba też pamiętać o tym, aby wziąć ze sobą na drogę lekkostrawne przekąski i herbatki ziołowe albo owocowe. Obowiązkowym elementem jest też odpowiednia ilość wody mineralnej. Jeżeli wybierasz się w drogę nie swoim środkiem transportu, zawsze możesz uzupełnić zapas płynów w trakcie podróży, jednak w trakcie takich podróży bądź ostrożny podczas korzystania ze wspólnych toalet. W torebce przyda się zestaw przyborów higienicznych, a wśród nich nie powinno zabraknąć ręcznika i delikatnego preparatu do higieny intymnej.