Jak rozpoznać odpowiednio dopasowane prześcieradło?

Jak rozpoznać odpowiednio dopasowane prześcieradło?

17 lutego 2020 Wyłączono przez doz

Można wybrać prześcieradło w naszym faworyzowanym kolorze i dopasowane do barw otoczenia. Jeśli jednak nie mamy go we właściwym kształcie, używanie go nie będzie gwarancją dobrego relaksu.Pobudka na  materacu, bo prześcieradło zwinęło się lub spadło, czasem uniemożliwia dobry moment wejścia w nowy dzień. Jeśli przy tym odpowiada za przerwę we śnie i potrzebę poprawienia, możemy nawet zaliczyć nieprzespane godziny. Niezależnie od tego, czy mamy nie dość obszerne, czy za duże – podczas snu można z nim mieć problem. Wystarczy postarać się o to przy nabyciu – tylko w tym wypadku możemy dobrać rozmiar do łóżka.

Rozmiar prześcieradła a wielkość materaca

Nic innego jak parametry materaca decydują o doborze prześcieradła. Na każdym produkcie podany jest wymiar, czyli długość boków prostokąta. W ten sposób uda nam się zgrać materac z jego okryciem. Na przykład prześcieradło z gumką 160×200 cm oznacza wymiar materaca, mimo że sama bielizna różni się trochę in plus. Zrobione zostało na taki rozmiar, ale zazwyczaj jest nieco powiększone. Na opakowaniu opcji z gumką warto również odszukać dane o wysokości brzegów – to pozwoli dopasować bieliznę do właściwej grubości materaca.W przypadku klasycznego prześcieradła nie znajdziemy tego oznaczenia, ale jego rozmiar też będzie wzbogacony o naddatek. Ten kawałek dzianiny wkłada się między brzeg materaca a ramę mebla. Wymiary marginesu mogą być różne, zatem gdy materac jest mocno uniesiony i prześcieradło powinno go obejmować, lepiej zaopatrzyć się w egzemplarz o powiększonym rozmiarze. Gdy zbędna jest duża zakładka, wybiera się dopasowane do rzeczywistych wymiarów materaca.

Prześcieradło z gumką 160×200 – opcja szczególnie pod wymiar

Naciągnięcie prześcieradła to najważniejsza rola wersji z gumką. Problemem będzie nie tylko za małe prześcieradło, ale i zbyt luźne. Egzemplarz większy od materaca najpewniej się pozwija. Nie wygląda to estetycznie. W wypadku gdy opisano wartości, długość z szerokością muszą odpowiadać gabarytów materaca. Podany jest zawsze i trzeci kierunek, czyli wysokość zakładu. Gdy nie mamy konkretnych wielkości i stoimy przed wyborem, lepiej wybrać uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, dla większego naddatku. Dodatek materiału da się schować, a za krótki naddatek poskutkuje tym, że może ono się zsuwać.We śnie spędzamy sporą część życia, zatem powinno się zadbać o porządne dobranie prześcieradła z gumką czy bez niej. To nie jest ciężkie – oprócz kolorystyki i jakości materiału potrzeba jeszcze zwrócić uwagę na wymiary.