Dzianina bawełniana – czym będzie różnić się od tkaniny i dlaczego ją wybieramy?

Dzianina bawełniana – czym będzie różnić się od tkaniny i dlaczego ją wybieramy?

25 sierpnia 2018 Wyłączono przez doz

Czysta bawełna to naturalny wyrób, który świetnie sprawdza się w przypadku elementów codziennej garderoby bądź też na wyjątkowe okazje. Użyteczna, przyjemna w dotyku, jednakże… inaczej układająca się, kiedy jest tkaniną, a inaczej, jeśli jest to dzianina. Jak dostrzec różnicę już na pierwszy rzut oka?

Bawełna – tkanina a dzianina

Na tradycyjną tkaninę zawsze składać się będą dwa rodzaje niteczek, które są ze sobą splecione prostopadle. W ten sposób tkanina nie rozciąga się, chociaż nie jest przez to znacznie mniej elastyczna. Jak na to wpłynąć? Wystarczy domieszka elastanu. Tkanina ma podkreślać figurę, ponadto jej wysoka odporność na wycieranie i rozciąganie, przy tym niewystępowanie efektu elektryzowania się, wpływają na to, że chętnie ją wybieramy.

Tkanina sprawdzi się także w produkcji obrusów, poszewek na pościel, płaszczyków, sukienek, kostiumów, a także uniformów. Poza tym może mieć znacznie szersze zastosowanie niż typowa dzianina, a pośród bardzo często praktykowanych splotów, wymienia się splot: płócienny, atłasowy oraz skośny.

Czemu akurat bawełna?

Bawełna jest przede wszystkim naturalna. Jest również delikatna dla skóry, przewiewna i stosowana w wielu przypadkach. To z tego względu dzianina bawełniana w większości przypadków jest naszym intuicyjnym wyborem, kiedy przyrównujemy możliwości i właściwości danych półfabrykatów.

Bawełna, pomimo że posiada wiele zalet, może niestety podlegać ciągłemu gnieceniu się czy zużyciu, jeśli zostaje poddana zbyt długiemu działaniu wody. Czy dzianina bawełniana, czy może tkanina bawełniana – o każdy tego typu produktów musimy odpowiednio zadbać. Poddawać praniu, suszyć, prasować i zawsze wykorzystywać w zgodzie z pierwotnym przeznaczeniem, a ponadto oznaczeniami, jakie przeważnie widzimy na fabrycznych metkach.