Krótki set o single jersey – czy musisz poznać ten wyjątkowy splot?

Krótki set o single jersey – czy musisz poznać ten wyjątkowy splot?

8 września 2021 Wyłączono przez doz

Single jersey – gdzie można odnaleźć ten wątek?

W dobrych sklepach z metrażem możemy znaleźć wiele odmian materiałów, wśród nich single jersey bez wątpienia lokuje się w czubie listy. Wynika to z jego wytrzymałości i uniwersalności, a więc tworzy się z niego zarówno bluzki, piżamy, jak i inne elementy garderoby.

Z jakiej przyczyny single jersey to ulubiony surowiec wytwórców?

Sformułowanie single jersey określa jednołożyskowy splot, dokładnie przez to opisuje się go jako single, podobnie fabril, czy pensof. W efekcie wytworzy się materiał cieńszy od dresówki, ale przewyższający ją wytrzymałością. Co charakterystyczne, w tym rodzaju materiału obserwujemy zjawisko innych wzorów na wierzchu i spodzie. Przywołajmy znany splot swetrowy, który sprawdza się w branży tekstylnej. Po jednej stronie dostrzegamy rządki z regularnych trójkątów. Po odwróceniu zobaczysz fale, których nie możemy pomylić z niczym innym. W przypadku tej dzianiny zauważmy podział na kilka typów gramatury. Pierwsza z nich ma 165 g. Cienki materiał o tych parametrach ma krawędzie, które nieco się zwijają. Szyjąc garderobę warto wykorzystać single jersey 200 g, który jest przede wszystkim nadzwyczaj zwarty i mięsisty w dotyku. Tutaj brzegi nie rolują się (jak w omawianym powyżej modelu), a swoją drogą można z niego skorzystać w większej ilości materiałów.

Gramatura dzianin i tkanin – czy to ma jakieś znaczenie?

Przed zakupem materiałów warto sprawdzić parametr gramatury produktu. Pod tym pojęciem kryje się ciężar konkretnej partii materiału. Dokładniej jest to ciężar 1 m kw materiału wyrażonego w jednostce wagi (w gramach). Gramatura materiałów zdeterminowana jest grubością włókien, ich wagą oraz typem zastosowanego splotu. Na chłopski rozum więcej ważące tekstylia będą automatycznie grubsze, ale w praktyce wygląda to różnie. Wynika to z zestawu elementów, które mają wpływ na gramaturę. Za przykład możemy wziąć materię wyróżniającą się puszystością, dosyć sporą grubością, ale stworzoną z leciutkiej przędzy. Metoda splatania zwiększa przestrzeń, mimo że całość wciąż jest lekka. To wskazuje, że gramatura nie jest jednoznacznie odpowiedzią na pytanie odnośnie objętości. W trakcie kupowania w internecie nie można opierać się jedynie na fotografii, za to o potrzebne dane trzeba zapytać sprzedającego. Jeśli obsługa zna się na rzeczy, nie będzie w tej prośbie widział nic dziwnego i prześle w trybie uzupełnienia dodatkowe fotografie lub dodatkowe info.